grupa lekarzy

Lato jest szczególnie trudnym okresem dla wielu ludzi. Nie tylko pracujących w biurze. Wszakże lato to także niezwykle trudny okres dla lekarzy, głównie z powodu trudności z dobraniem odpowiedniego rodzaju obuwia. A przecież obuwie medyczne na lato musi znaczącą różnić się od tego, które używane jest w pozostałe miesiące w roku.

Kwestia bezpieczeństwa i higieny pracy

Praca lekarza nie należy do najłatwiejszych. Wiele czasu spędza się na stojąco lub po prostu chodząc, co w czasie lata, gdy temperatura jest bardzo wysoka, a dodatkowy stres towarzyszący wykonywanym zadaniom nie ułatwia znoszenia trudów lekarskiej codzienności. Dobrze dobrane obuwie na lato dla lekarza to podstawa jego funkcjonowania. Nie tylko z powodów bezpieczeństwa, lecz także komfortu i higieny pracy.

Czym zatem powinno się charakteryzować takie obuwie? Przede  wszystkim powinno być wykonane z określonego rodzaju materiału, które będzie odporne na bardzo często stosowane silne środki dezynfekujące i czyszczące. Łatwa sterylizacja i odporność na mycie to podstawa każdego lekarskiego obuwia.

Kolejną sprawą jest wyposażenie obuwia w odpowiedniej jakości antypoślizgowe podeszwy, które zabezpieczą lekarza przed przypadkowym pośliźnięciem się. Dodatkowo pamiętać należy, że z powodu długiego czasu spędzania w takim obuwiu, a  także jego bardzo wytężonego wykorzystywania, musi się ono, a szczególnie podeszwa, charakteryzować bardzo dużą wytrzymałością.

A co z komfortem pracy?

Kwestie bezpieczeństwa i jakości pracy w danym obuwiu są dla lekarzy bardzo ważne, jednak lato to zupełnie inne wyzwania. Gdy temperatura powietrza znacznie się podnosi, a stopa ulega w tym czasie większemu zmęczeniu, konieczne jest zapewnienie dostatecznie dużego komfortu.

W tym celu stosuje się liczne otwory wentylacyjne, które pozwalają na stały dopływ powietrza do stopy, uniemożliwiając się jej zapocenie, co oczywiście także miałoby negatywny wpływ na bezpieczeństwo.

Jaki zatem rodzaj obuwia wybrać?

Rodzajów obuwia dla lekarzy jest naprawdę wiele. Można śmiało wybierać spośród klapek, sandałów medycznych, kapci, butów wiązanych lub nawet tzw. cichobiegów.

Zdecydowanie największym wzięciem podczas lata cieszą się jednak zupełnie inne modele obuwia. A są to niezbyt popularne poza szpitalami drewniaki. Zapewniają one po pierwsze ogromny komfort i wentylacje stopy, co jest bardzo ważne przy wysokich temperaturach, lecz także zapewniają działania prozdrowotne, ponieważ odpowiednio profilują stopę podczas chodzenia, oraz odciążają najbardziej narażone na ucisk miejsca w stopie.

Gdzie takie obuwie kupić?

Zdecydowanie najlepszym miejscem, w którym można zakupić obuwie na lato dla lekarzy, są różnego rodzaje sklepy internetowe, które bardzo dynamicznie potrafią dostosować się ze swoją ofertą do aktualnych oczekiwań lekarzy co do posiadanego obuwia. Chodzi tu nie tylko o sam styl i jakość ich wykonania, ale także estetykę, która jest niezwykle ważna dla jakości lekarskiej pracy. Co jest bardzo wyraźnie dostrzegalne np. w przypadku lekarzy pediatrów, którzy w kontakcie z dziećmi muszą zadbać, nawet o tak zdawałoby się nieistotne szczegóły, jak znajdujące się na ich obuwiu wzoru, które mogą przyciągnąć uwagę dziecka i skutecznie zmniejszyć u niego stres podczas badania.

fot. unsplash.com