Zapalenie tarczycy, czyli Hashimoto, jest jednym z najczęściej występujących schorzeń autoimmunologicznych. Nie leczona choroba może doprowadzić do niedoczynności tarczycy. Chorobie towarzyszy niekiedy cukrzyca, bielactwo, reumatoidalne zapalenie stawów, czy też celiakia. Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy coraz częściej decydują się na restrykcyjne diety. Czy jednak istnieje można mówić o tym, że dieta bezglutenowa ma wpływ na Hashimoto?

Hashimoto a celiakia

Jak już wspomnieliśmy, celiakia może występować przy chorobie Hashimoto. Według różnych statystyk, osoby zmagające się z zapaleniem tarczycy mogą być 10 razy bardziej skłonne do zachorowania na nietolerancję glutenu. Ponadto aktywna celiakia może nasilać objawy związane z chorobą trzewną. Należy jednak pamiętać, że współistnienie obu schorzeń dotyczy niecałych 10% wszystkich zachorowań. Z powodu zbieżności objawów należy wykonać osobne badania pod kątem obu chorób.

Prawidłowa diagnoza

Chorobą tarczycy zajmuje się endokrynologia. Schorzenie jest wykrywalne poprzez badanie serologiczne. Próbka krwi pozwala zbadać poziom stężenia hormonu TSH, które powinno wynosić od 0,2 do 0,4 do 4,0-4,5 mj.m./l. Gastroenterolog diagnozuje zaś celiakię w trakcie badania przeciwciał, jak też przy biopsji jelita cienkiego. Dodatkowym krokiem jest przeprowadzenie badań genetycznych, które dają pewny i rzetelny wynik.

Dieta bezglutenowa przy Hashimoto

Niespożywanie glutenu jest popularną dietą wśród osób, które chorują na celiakię. Lekarze jednak przestrzegają przed tak restrykcyjnym żywieniem. Jak się okazuje, może ono doprowadzić do licznych zaburzeń i niedoborów w organizmie. Warto wiedzieć, że w przypadku już samego Hashimoto występują braki białka, witamin, czy też składników mineralnych. Dlatego też wykluczenie z diety glutenu może przynieść negatywne skutki dla naszego zdrowia. Jedynym uzasadnieniem zmiany nawyków jest wyłącznie współistnienie Hashimoto i celiakii.

Zasady żywienia przy Hashimoto

Jeżeli w trakcie badań nie została wykazana nietolerancja glutenu, nie ma uzasadnienia wprowadzania diety bezglutenowej. Żywienie przy Hashimoto powinno być przede wszystkim zdrowe. Powinniśmy odrzucić produkty zawierające dużą ilość cukru. Negatywny wpływ na hormony może mieć również soja, laktoza, czy też gotowane rośliny krzyżowe.

Dieta przy Hashimoto powinna zostać świadomie dobrana przy konsultacji specjalisty. Tylko tak możemy być pewni, że nie zaszkodzimy naszemu zdrowiu. Nie powinniśmy kierować się chwilową modą, czy mitami. Pamiętajmy, że dieta bezglutenowa jest bardzo restrykcyjna i dedykowana wyłącznie osobom chorym na celiakię.

fot. pexels.com