twarz kobiety bez blizn

Blizny na twarzy mogą być źródłem wielu kompleksów i skutecznie pozbawić właściciela pewności siebie. Twarz jest pierwszą rzeczą, którą widzą inni, naszą wizytówką i czy tego chcemy czy nie – jej wygląd jest dla nas niezwykle ważny. Czy istnieje skuteczny sposób na usunięcie blizn na twarzy?

Rany, stany zapalne, uszkodzenia mechaniczne, choroby skóry czy operacje. To wszystko może pozostawiać na twarzy blizny. Tego typu ślady na twarzy są odbierane zupełnie inaczej niż blizny w innych miejscach ciała. Dlatego ten, kto ma jakieś blizny na twarzy szuka zwykle skutecznej metody na pozbycie się blizny lub choćby poprawę jej wyglądu.

Skąd się biorą blizny na twarzy

Najczęściej występujące blizny na twarzy to blizny potrądzikowe oraz blizny po chorobach zakaźnych – na przykład po ospie wietrznej. Są to blizny zanikowe, wklęsłe. Jeśli proces gojenia został czymś zakłócony mogą różnić się kolorem od reszty skóry. Ale blizny na twarzy mogą być również efektem poparzenia, urazu lub operacji. I choć w takich przypadkach lekarze robią zwykle co w ich mocy, aby blizna była jak najmniej widoczna, zdarza się, że blizna po prostu szpeci. Tym samym wpędza właściciela w kompleksy. Blizna wypukła, czerwona, nierówna może być dodatkowo źródłem nieprzyjemnych doznać takich jak swędzenie, nadwrażliwość dotykowa, uczucie ściągnięcia.

Jak leczyć blizny na twarzy

Do skutecznych zabiegów usuwających blizny zalicza się przede wszystkim zabieg laserem frakcyjnym. Precyzyjnie skierowana wiązka światła dociera głęboko do warstw skóry tworząc uszkodzenia. Uszkodzona skóra jest mobilizowana do odnowy a tkanki zmienione są usuwane. Trzeba jednak pamiętać, że terapię laserową wykonuje się minimum rok po urazie lub chorobie, która spowodowała utworzenie się blizny. Dodatkowo po terapii laserowej, która sama w sobie jest bolesna, uszkodzone miejsca muszą znów się goić. Leczenie blizn laserem to proces długotrwały. Zabiegi należy powtarzać kilkukrotnie w odstępach kilku tygodni. Wiąże się to ze sporymi kosztami.

Leczenie blizn żelem na blizny

W leczeniu blizn na twarzy pomocny może by specjalistyczny żel na blizny, który jest wyrobem medycznym. Może być alternatywą dla innych metod leczenia, ale także ich uzupełnieniem. Warto przez rok zanim w ogóle będzie można rozważać laser, stosować żel na bliny. Po roku systematycznego stosowania zgodnie z instrukcją może się okazać, że blizny na tyle się wyrównają, rozjaśnią i zmiękczą, że bolesny zabieg laserowy w ogóle nie będzie konieczny. Działanie żelu polega przede wszystkim na intensywnym nawilżaniu blizny, co sprzyja odtworzeniu elastycznych i miękkich włókien kolagenowych.

Jak stosować żel na blizny na twarzy

Żel na blizny stosować należy minimum dwa razy dziennie przez co najmniej trzy miesiące. Żel wyciska się z tuby i aplikuje masując przez kilka minut zmienione miejsca. Po aplikacji skóra jest gładka i matowa. Dlatego bez obaw można smarować blizny żelem przed wyjściem z domu, a nawet przed wykonaniem makijażu. Żel na blizny jest hipoalergiczny i nie powoduje podrażnień, nie uczula. Można go stosować częściej niż dwa razy dziennie, nawet tak często, jak to możliwe. A częstsze stosowanie może poprawić efekty.

Photo by x ) on Unsplash.com